Egyéni vállalkozás indítása Magyarországon

Manapság hazánkban egyre népszerűbb az egyéni vállalkozás és KATA adózás. Ennek több oka is van: kedvezőbb adó feltételek, rugalmasabb munkaidő, homeoffice-ban való dolgozás.

Mire van szükség egyéni vállalkozás elindítása előtt?

Először is egy ötlettel: mivel szeretne foglalkozni? Ha ez még nem született meg a fejében, nem is tud még belevágni. Amennyiben eldöntötte, hogy milyen területen szeretne vállalkozni, érdemes annak is utánanézni, hogy mik a piaci adatok, mennyire életképes az egyéni vállalkozás ötlete. Bizonyos területeken sikeresebb lehet ha nem munkavállalóként dolgozik, de más területeken viszont nehéz lehet egyáltalán megélni egyéni vállalkozóként. A precízen lehatárolható, magas szakmai ismeretet vagy ismertséget kívánó munkák esetében nagyobb az esélye a sikerességnek pl. tanácsadás, grafika, közösségi média, magántanítás. Más területeken, ahol nagyobb csapatot igényel a munka kivitelezése, érdemes vagy vállalkozást alapítani, vagy munkavállalóként folytatni egy jelentős cégben, ha magas ambíciókkal rendelkezünk.

Egyéni vállalkozóként szinte a nulláról fog kezdeni, aminek megvan az előnye és a hátránya is. Előnye, hogy hatalmas befektetésre nincs hozzá szükség, hátránya, hogy kevesebb bevételre számíthat, nehezebb lehet megszerezni az első ügyfeleket, szemben egy céggel.

Az egyik legjelentősebb előnye, hogy kedvezőbb adózási formákat is választhat pl. a KATA, de mielőtt elsietné a döntést, érdemes utánanézni, hogy az adott területen mi az ajánlott, vagy szakmai segítséget kérni tanács formájában pl. egy profi vállalti ügyvédtől.

Egyéni vállalkozás indítása Magyarországon

Az egyéni vállalkozás feltételei

Egyéni vállalkozást indíthat bármely cselekvőképes természetes magyar vagy EU állampolgár, továbbá állampolgárság híján, az is, aki jogszerűen, tartózkodási engedéllyel él az országban. Bizonyos tevékenységi körök engedélyhez kötöttek pl. szakirányítású képesítésre van szükség és / vagy erkölcsi bizonyítványra.

Azt is érdemes tudni, hogy az egyéni vállalkozó teljes vagyonával felel a tevékenységéből eredő kötelezettségekért.

A vállalkozás indítása előtt el kell dönteni azt is, hogy mely adózási formát választja: KATA, vállalkozási jövedelem szerinti adózás, általányadózás. Ha nem biztos a dolgában, érdemes adótanácsadóhoz fordulni az ügyben. Továbbá az iparűzési adót se szabad elfelejteni, ezt a székhely szerinti önkormányzat határozza meg.