RFID címke, az azonosítás ásza

Talán nem is gondolnánk, de az RFID címke a világ egyik leghasznosabb találmánya. A mozaikszó kissé talán furcsa és idegen hangzású, de egy rendkívül komplex, ugyanakkor egyszerű használatú rendszert rejt, amelyet rengeteg iparágban használnak. Gyere és nézd meg te is közelebbről az RFID rejtélyesnek látszó, de nagyon is praktikus világát!

Cikkünk megírásában szakmai partnerünk az Etisoft volt. Tudj meg többet Te is RFID címke megoldásaikról a következő linken: https://etisoft.hu/pc/rfid-cimkek-es-jelolesek/

RFID címke: mi is ez pontosan?

Talán maga a megnevezés nem sok embernek ismerős, de az bizonyos, hogy magával a technológiával mindannyian találkoztunk már a hétköznapok során. A név maga mozaikszó, amely a radio frequency identification kifejezést takarja. Ennek jelentése nem más, mint a rádiófrekvenciás azonosítás. Ezzel a technológiával a leggyakrabban a tag formájában találkozunk, például akkor, amikor kulcstartóval vagy kártyával egy érintéssel kinyílik előttünk a kapu. Persze az ipari használat ennél komplexebb megoldásokat is lehetővé tesz: nemcsak egyenként használhatók, hiszen egy RFID címke olvasó egyszerre több terméket is képes azonosítani. Az egész rendszer adathordozó eszközökre épül, amelyekről antennával felszerelt kapu segítségével olvassák le az adatokat. Ezután az antenna továbbítja ezt a jelet az RFID kapu felé, és bumm – meg is valósult a kommunikáció. Felmerülhet persze a kérdés, hogy mivel jobb ez a megoldás, mint a pofonegyszerű vonalkód. Erre egyértelmű a válasz – az RFID címke egész egyszerűen nagyságrendekkel több adat tárolására képes.

Az RFID címkék típusai

Az RFID címkék közül memóriakezelés alapján megkülönböztetünk read only (csak olvasható), WORM (csak egyszer írható), illetve írhwtó és olvasható típusokat. A címkék ugyanakkor csoportosíthatók kialakítási forma, frekvencia és energiaellátás alapján is.